Print side
Du er altid velkommen til at printe materiale fra vores website og dele ud til kolleger eller kunder.

Klik her for at printe
Tip en ven
Dit navn Evt. besked   
Din E-mail  
Modtagers navn  
Modtagers E-mail     
LM Glasfiber

Grøn vingeteknologi sparer CO2

LM Glasfiber er verdens førende leverandør af vindmøllevinger og den eneste globale vingeproducent. LM Glasfibers vindmøllevinger kan forsyne mere end 27 mio. europæiske familier med energi.


LM Glasfiber udvikler og producerer vindmøllevinger, der effektivt og pålideligt udnytter vindens energi til at producere konkurrencedygtig strøm. I 2007 modtog virksomheden Dansk Industris produktpris – en pris der anerkender LM Glasfibers forsknings- og udviklingsindsats.

100.000 vindmøllevinger

LM Glasfiber har på 30 år produceret mere end 100.000 vindmøllevinger. Virksomheden rundende det skelsættende tal i 2007, og bidrager således betydeligt til en renere verden. De 100.000 vinger sparer nemlig miljøet for mere end 46 mio. tons co2 udledning pr. år – det er mere end hele Londons årlige udledning.


Førerposition

LM Glasfiber begyndte at producere vindmøllevinger i 1978. I dag har virksomheden over 20 globale og nationale kunder, heriblandt 8 af verdens 10 største vindmøllefabrikanter.
LM Glasfiber har ligeledes en række produktionsanlæg i flere forskellige lande for at være så tæt på sine kunder som muligt. LM Glasfiber indtager således en sikker førerposition i kraft af en bred og dyb specialviden lige fra materiale- og procesteknologi, aerodynamik og beregning og simulation til avanceret produktion samt test og afprøvning af vinger.

Virksomheden anvender rettighedsbeskyttelse som et strategisk forretningsudviklende værktøj i tæt samarbejde med Patrade.

 

Seneste nyt

Patentkursus
En række af Patrades konsulenter underviser i efteråret på et patentkursus på Aarhus Universitet...  Læs mere

EU-patentet er en realitet 
Kontakt Patrade eller læs vores Q/A, hvis du vil vide, hvad det nye EU-patent betyder for din virksomhed...  Læs mere

Ny online-service giver fordele
ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) lancerer den 26. marts 2013 en online-service, Trademark Clearinghouse” hvor man mod betaling kan notere sine varemærker og dermed opnå særlige fordele...  Læs mere

Patrade Legal – ny advokatvirksomhed
Trods finanskrise og generel nedgang i branchen, har Patrade klaret sig godt i de seneste år. Så godt, at der nu er grundlag for at etablere advokatvirksomheden, Patrade Legal ApS...  Læs mere

Ny faldgrube på Facebook
Nyt tiltag er endnu et eksempel på markedsføring, der er i strid med Markedsføringsloven...  Læs mere

Facebook er World Wild West
Mange virksomheder overtræder Markedsføringsloven, når de agerer på Facebook...  Læs mere