Skip to main content
Christoffer Lindhardt Larsen

Christoffer Lindhardt Larsen

Advokat

Ceresbyen 75, 6., 8000 Aarhus C, Danmark

Christoffer Lindhardt Larsen rådgiver danske og udenlandske virksomheder om etablering, beskyttelse og håndhævelse af IP-rettigheder, herunder særligt patent-, varemærke- og designrettigheder, samt sager om produktefterligninger.

Han bistår med udarbejdelse af IP-strategier og markedsføringsretlige vurderinger. Han beskæftiger sig desuden med metaverse samt NFTs. Han har stor erfaring med konflikter og retssager om IP-rettigheder og generelle tvister.

Rådgiver om selskabsretlige forhold samt bistår med forhandling og udarbejdelse af aftaler og kontrakter. Desuden erfaring med rådgivning inden for flere erhvervsretlige forhold.

Han blev i 2017 cand.jur. fra Aarhus Universitet og har været advokat siden 2020. I 2018 var han udstationeret hos advokatkontoret AC Tischendorf Rechtsanwälte, Frankfurt Am Main. Han har suppleret sin uddannelse med fag på Bucerius Law School/UC Hastings California/WIPO, Hamborg.

Medlemskaber: Bestyrelsesmedlem, AGF Håndbold, og medlem af ADIPA

Sprog: Dansk, engelsk og tysk.