Skip to main content

Nyhed · 18.07.2025

Registrerede varemærker i Storbritannien - husk krav om dokumentation for brug fra 2026

Da Storbritannien trådte ud af EU i 2021, blev alle eksisterende EU-varemærker automatisk konverteret til britiske varemærker. Det betød, at rettighedshaverne uden yderligere omkostninger fik beskyttelse i Storbritannien.

Artiklen er skrevet af partner European Trademark & Design Attorney, Charlotte Rask Boddum.

Nu nærmer en vigtig frist sig for virksomheder, der ønsker at bevare disse rettigheder:
Fra 1. januar 2026 bliver det et krav, at man kan dokumentere reel brug af sit varemærke i Storbritannien, hvis man vil undgå at miste beskyttelsen.

Overgangsordningen udløber

Indtil 31. december 2025 accepteres brug i EU stadig som gyldig brug i forhold til britiske varemærker. Herefter kan kun brug i Storbritannien inden for de seneste fem år forhindre, at en registrering ophæves - for eksempel i indsigelses- eller ophævelsessager.

Derfor bør virksomheder, der ejer et konverteret britisk varemærke, allerede nu sikre, at varemærket anvendes aktivt på det britiske marked, så rettigheden kan opretholdes og håndhæves effektivt i fremtiden.

Sådan kan brug af varemærker dokumenteres

For at opretholde registreringen skal I kunne dokumentere, at varemærket reelt er blevet brugt i Storbritannien. Det kan gøres på flere måder, blandt andet ved at gemme:

  • Markedsføringsmateriale (brochurer, annoncer, kampagner på sociale medier m.m.)
  • Skærmbilleder eller udskrifter fra hjemmesider eller apps, hvor varemærket er synligt
  • Dokumentation for salg af varer eller tjenesteydelser under varemærket (for eksempel fakturaer, ordrebekræftelser eller fragtbreve)
  • Andet dateret bevis, der viser, at varemærket er aktivt anvendt i Storbritannien

Vi anbefaler, at virksomheder konsekvent gemmer dateret dokumentation, for at stå stærkt, hvis brugen skal bevises.

Er jeres varemærke stadig tidssvarende?

Hvis der er sket ændringer i selve varemærket eller i de produkter og tjenesteydelser, det bruges for, kan det være nødvendigt at opdatere eller genindgive registreringen. Da en ny registreringsproces ofte tager over 12 måneder, bør dette overvejes i god tid.

Få rådgivning i tide

For at sikre, at jeres konverterede britiske varemærker forbliver gyldige og kan håndhæves, bør I allerede nu:

  1. Sikre, at varemærkerne anvendes aktivt i Storbritannien.
  2. Indsamle og opbevare relevant, dateret dokumentation for brug.
  3. Vurdere, om varemærket eller produktporteføljen kræver en opdateret registrering.

Har I spørgsmål, eller har I brug for sparring om, hvordan I bedst dokumenterer brugen af jeres varemærker?

Kontakt os gerne - vi hjælper jer med at sikre, at jeres rettigheder forbliver beskyttede på det britiske marked.

Partner, European Trademark & Design Attorney

Charlotte Rask Boddum

T +45 8930 9793 · M +45 2895 8550 · crb@patrade-legal.dk

Udfyld formularen og lad os kontakte dig

Patrade A/S er dataansvarlig og behandler dine personoplysninger fortroligt og alene for at behandle og besvare din henvendelse via telefon eller e-mail. Hvis henvendelsen besvares af en medarbejder fra Patrade Legal Advokatanpartsselskab, hvilket vil blive oplyst eller fremgå af e-mailautosignaturen, er dette selskab imidlertid dataansvarlig. Læs mere i vores privatlivspolitik, herunder hvordan du udøver dine rettigheder, eksempelvis retten til indsigt.