Af advokat (H) Mikkel Kleis
Resumé af sagen
I Sø- og Handelsrettens dom blev der nedlagt forbud mod Nord-Smil.dk’s brug af Godt Smils varemærke i søgeordsannoncer som sket i en periode fra 15. august 2021 - 5. september 2021, ligesom Godt Smil blev tilkendt et beløb på 100.000 kr. i erstatning og vederlag for de skete krænkelser. Nord-smil.dk blev derimod frifundet for en påstand om, at de skulle indsætte ”godt smil” og ”godtsmil” som negative søgeord på deres Google Ads konto.
Godt Smil ankede dommen med påstand om, at erstatningen skulle forhøjes til 2 mio. kr. Derudover gentog Godt Smil sin påstand om, at Nord-smil.dk skal forpligtes at tilføje ”godt smil” og ”godtsmil” som negative søgeord.
I ankesagen fastholdt Godt Smil, at varemærket ”Godt Smil” er velkendt. I modsætning til Sø- og Handelsretten, fandt Østre Landsret, at det var dokumenteret, at varemærket er velkendt. Landsretten lagde ved afgørelsen vægt på Godt Smils dokumentation for deres omsætning og markedsføringsomkostninger samt en spørgeskemaundersøgelse, der bl.a. viste at 39 % af de adspurgte havde kendskab til Godt Smil.
Landsretten stadfæstede Sø- og Handelsrettens dom angående forbuddet mod Nord-Smil.dk’s brug af Godt Smils varemærke i Google Ads men udvidede perioden for krænkelsen til 1. januar 2021 – 5. september 2021. Derudover hævede landsretten det beløb, som Nord-Smil.dk skal betale i erstatning for krænkelsen, til 250.000 kr. Landsretten stadfæstede frifindelsen i forhold til påstanden om at tilføje ”godt smil” og ”godtsmil” som negative søgeord.
Vores bemærkninger
Dommen er særligt interessant, fordi den udtaler sig om kravene til dokumentation for, at et varemærke er velkendt og tærsklen for den grad af kendskab, der skal være til et varemærke i omsætningskredsen.
Som følge af at varemærket Godt Smil blev fundet at være velkendt, sænkede landsretten kravene til dokumentation for den periode, hvor krænkelsen fandt sted, så starttidspunktet blev fastsat til den 1. januar 2021 i stedet for den 15. august 2021. Derudover sænkede landsretten som følge af varemærkets velkendthed kravene til dokumentation for det tab, som Godt Smil havde lidt som følge af krænkelserne og hævede skønsmæssigt beløbet, som Nord-Smil.dk skal betale i erstatning og vederlag med 150.000 kr.
Dommen understreger derfor vigtigheden af, at indehavere af velkendte varemærker gemmer og indsamler alt relevant materiale, der kan påvise, at varemærket er velkendt, så det kan bruges, hvis der opstår sager om krænkelser af rettighederne til varemærkerne.